ثبت بین المللی اختراع

ثبت بین المللی اختراع (PCT)

معاهده ی همکاری ثبت اختراع (PCT) :

معاهده همکاری ثبت اختراع (Patent Cooperation Treaty) پیمان بین‌المللی است که زیر نظر سازمان جهانی مالکیت فکری WIPO فعالیت می‌کند و دفتر اصلی آن در شهر ژنو است. بر اساس این معاهده، چنانچه اختراعی در PCT ثبت شود، امکان حمایت از آن در کلیه کشورهای عضو وجود دارد. به زبان ساده‌تر مخترع تنها با ارائه یک اظهارنامه می‌تواند فرایند ثبت را در کلیه کشورهای عضو را بر اساس همان اظهارنامه و با توجه به حق تقدم اولین افشاء آن ادامه دهد.

معاهده PCT برای اولین بار در سال ۱۹۷۰ میلادی در شهر واشنگتن منعقد شد و در سال ۱۹۷۸ میلادی تعداد اعضای آن به ۱۸ کشور رسیدند. در حال حاضر (سال ۲۰۱۵ میلادی) ۱۵۲ کشوراز جمله کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه عضو این معاهده هستند و شرایط استفاده از مزایای حمایت بین‌المللی از اختراع را برای اعضای خود فراهم می‌کنند.

از زمان اجرای معاهده همکاری ثبت اختراع در سال ۱۹۷۸، این معاهده برای مخترعین و صنعت مسیر خوبی را جهت برخورداری از حمایت ثبت اختراع در سطح بین الملل ایجاد کرده است. با تشکیل پرونده برای تقاضای ثبت (بین المللی)، یک اختراع طبق معاهده همکاری ثبت اختراع (PCT) به طور همزمان در بسیاری از کشورها از حمایت برخوردار خواهد بود. متقاضیان و ادارات ثبت اختراع ۱۵۱ کشور عضو PCT از شرایط و تشریفات یکسان، جستجوی بین المللی و گزارشهای تحقیقات مقدماتی و انتشار متمرکز بین المللی که توسط سیستم PCTایجاد شده است، برخوردار هستند. در مقایسه با نظام سنتی ثبت اختراع ، در بیشتر موارد روند ملی اعطای امتیاز حق اختراع و هزینه های مربوطه تا ۳۰ ماه از تاریخ اولیه (یا حتی بیشتر در بعضی از ادارات) به تأخیر می افتد.
در پایان این مدت، متقاضی اطلاعات مهم و ارزشمندی را در ارتباط با احتمال برخورداری از حمایت ثبت دریافت خواهد کرد

متقاضی که از سیستم PCT استفاده می نماید باید برای تقاضای بین المللی PCT در اداره دریافت کننده پرونده تشکیل دهد و یک مقام بین المللی جستجو را انتخاب نماید که این مقام گزارش و نظریه مکتوبی در خصوص قابلیت ثبت اختراع به فرد ارائه می دهد. سپس دفتر بین المللی وایپو تقاضانامه را منتشر نموده و تمامی اسناد ضروری را به ادارات ثبت عضو سیستم PCT ارسال می نماید. متقاضی می تواند برای ارزیابی مجدد قابلیت ثبت اختراع خود از مقامات تحقیقات مقدماتی بین المللی تقاضا نماید. متقاضی به طور کلی ۳۰ ماه از تاریخ اولیه فرصت دارد تا به مرحله ملی PCT در کشورها و مناطقی که نیاز به حمایت دارد وارد شود.

تشکیل پرونده PCT
متقاضی ثبت اختراع که مایل است با استفاده از سیستم PCT اختراع خود را در بیش از یک کشور مورد حمایت قرار دهد باید در اداره دریافت کننده ذیصلاح برای تقاضانامه بین المللی تحت سیستم PCT پرونده تشکیل دهد. به طور کلی، در ابتدا، متقاضیان برای تقاضانامه ثبت اختراع در اداره ثبت اختراع خود پرونده تشکیل می دهند و در طول ۱۲ ماه از تاریخ اولیه برای تقاضانامه بین المللی خود تحت سیستم PCT پرونده تشکیل می دهند.

جستجوی بین المللی
جستجوی بین المللی PCT توسط اداره ثبت اختراعی که به عنوان مقام جستجوی بین المللی (ISA) و طبق شرایط مقرر در معاهده انتخاب شده است، انجام می شود.گزارش جستجوی بین المللی (ISR) شامل فهرستی از اسنادی است که دارای دلائلی بر قابلیت ثبت می باشد؛ از جمله تازگی، نوبودن و گام ابتکاری. علاوه بر این، مقام بین المللی جستجو نظریه کتبی در خصوص قابلیت ثبت اختراع و بررسی تحلیلی از اختراع به متقاضی را ارائه می دهد.
گزارش جستجوی بین المللی و نظریه کتبی معمولاً توسط مقام جستجوی بین المللی (ISA) پس از ۴ الی ۵ ماه از تاریخ ثبت تقاضانامه بین المللی PCT به متقاضی داده می شود. متقاضیان باید هزینه جستجو که از ۲۴۴ تا ۲۷۴/۲ دلار آمریکا متغیر است و با توجه به مقام جستجوی بین المللی انتخاب شده می باشد، را پرداخت نمایند.

انتشار اطلاعات PCT و ثبت اختراع
خدمات جستجوی حوزه ثبت اختراع، امکان دسترسی به تکنولوژی را در بیش از ۳/۱ میلیون تقاضانامه بین المللی PCT منتشر شده را از سال ۱۹۷۸ فراهم می سازد.
ترافیک اینترنت بین ژانویه و دسامبر ۲۰۰۷ نزدیک به دو برابر شده است. در سال ۲۰۰۷، اصلاحاتی در زمینه خدمات جستجوی حوزه ثبت اختراع به منظور افزودن مطالب، افزایش کارآمدی خدمات انجام پذیرفت تا کاربران بیشتری را به خدمت بگیرد. تغییرات اصلی به صورت زیر فهرست بندی شده است:
تحقیق متن کامل در خصوص اطلاعاتی که به سال ۱۹۷۸ بر می گردد: از ۲۶ مارس ۲۰۰۷ ، خدمات جستجوی حوزه ثبت اختراع ،کاربران را قادر می سازد تا متن کامل اطلاعات از سال ۱۹۷۸ تاکنون را به زبانهای لاتین (انگلیسی، فرانسه، آلمانی و اسپانیایی) تحقیق نمایند. پیش از آن تاریخ، این امکان فقط برای تحقیق متن کامل تقاضانامه ها و یا توصیف هایی که تنها به سال ۱۹۹۸ بر می گشت وجود داشت. متن کامل اطلاعات شامل تمام متن های چاپ شده از تقاضا نامه های بین المللی PCT (شامل اطلاعات کتاب نامه، تقاضا و توصیف جزئیات) است که به زبان انگلیسی، فرانسه، اسپانیائی و یا آلمانی تقاضا شده است. رشد ۲۰ ساله دسترسی به تقاضاها و شرح ها به این معنی است که کاربران به نتایج موثق بیشتری از تحقیق کردن تنها بر روی اطلاعات کتاب نامه ای می رسند.

پیشرفت های مرتبط با چهار چوب قانونی PCT
-اصلاحات اجرایی و دیگر پیشرفت های صورت گرفته در سال ۲۰۰۷.
-اصلاحات مربوط به مقررات PCT .
در ماه اکتبر ۲۰۰۵و۲۰۰۶، مجمع PCT یکسری اصلاحات مربوط به مقررات PCT را تصویب نمود که اول آوریل سال ۲۰۰۷ به اجرا درآمد و این اصلاحات شامل موارد ذیل می باشد:
– حذف بخش ها و قسمت هایی در تقاضانامه بین المللی.
– بازگرداندن حق اولویت.
– تصحیح اشتباهات واضح.
– الحاق اسناد ثبت اختراع از جمهوری کره به اسناد PCT.
– ایجاد حداقل شرایط برای مقامات تحقیق مقدماتی و مقامات جستجوی بین المللی که با سیستم های با کیفیت مدیریتی مقامات بین المللی در ارتباط هستند و ایجاد تمهیدات برای بررسی داخلی.
– ایجاد تغییرات در شرایط فیزیکی تقاضانامه بین المللی PCT به منظور کمک به تشخیص بصری حروف.
– توضیح شرایط مربوط به زبان تقاضانامه بین المللی PCT.

در اکتبر ۲۰۰۷، مجمع PCT انجمن مالکیت صنعتی ملی برزیل و اداره ثبت اختراع هند را به عنوان مقامات تحقیق مقدماتی و جستجوی بین المللی انتخاب کرد.
این انتخاب از زمان اجرای موافقت نامه بین ادارات و دفتر بین المللی قابل اجرا خواهد بود. این دو اداره چهاردهمین و پانزدهمین مقام تحقیق مقدماتی و جستجوی بین المللی خواهند بود.
۱۳ مقام حاضر برای یک دوره ۱۰ ساله دیگر انتخاب شدند.
تصمیم گرفتند که کار کمیته اصلاح PCT و کار گروه اصلاح PCT کامل شده است و حکم این دو نهاد به پایان رسیده است. با توجه به ضرورت ارائه مطالب و موضوعات به مجمع PCT ، پیشنهاد برگزاری یک کار گروه جدید برای انجام اقدامات مقدماتی به جای ارائه مستقیم موضوعات به مجمع تصویب شد.
اصلاحات مربوط به مقررات PCT که از سال ۲۰۰۸ اجرا خواهد شد.
در اکتبر ۲۰۰۶، مجمع PCT ، انجمن ثبت اختراع اروپای شمالی (نوردیک) به عنوان مقام بین المللی جستجو (ISA) و مقام تحقیق مقدماتی بین المللی تحت IPEA) PCT) تعیین شد.

این انجمن به وایپو اعلام کرده است به عنوان IPEA , ISA از تاریخ اول ژوئن ۲۰۰۸ برای تقاضانامه های بین المللی PCT که در اداره علامت تجاری و ثبت اختراع دانمارک و اداره ثبت اختراع ایرلند و اداره ثبت اختراع نروژ (به عنوان ادارات دریافت کننده) پرونده تشکیل داده اند، آغاز به کار خواهد کرد. این انجمن همچنین برای هر تقاضانامه بین المللی PCT که در دفتر بین المللی توسط ساکنین دانمارک، ایرلند و نروژ پرونده تشکیل داده شود صلاحیت دارد.
در اکتبر ۲۰۰۷، مجمع PCT یکسری اصلاحات مربوط به مقررات PCT، که از تاریخ اول جولای ۲۰۰۸ به اجرا درخواهد آمد، را تصویب کرد. این اصلاحات در ارتباط با موارد ذیل می باشد:
استفاده از نتایج جستجوهای اولیه و قبیل توسط اداره به جای جستجوی بین المللی توسط اداره .
تمدید مهلت پرداخت هزینه های مربوط به بازگرداندن حق اولویت توسط اداره دریافت کننده.
تقاضانامه های بین المللی PCT که مسترد شده اند.
اصلاحات مربوط به مقررات PCT که از سال ۲۰۰۹ اجرا خواهد شد.

اصلاحات ذیل از اول ژوئن ۲۰۰۹ اجرا شد
معرفی سیستم جدید جستجوی تکمیلی بین المللی ، که به متقاضیان اختیار ارائه درخواست را می دهد علاوه بر جستجوی بین المللی «اصلی»که طی آن جستجوی تکمیلی به غیر از جستجویی که توسط ISA انجام می شود توسط مقامات بین المللی صورت می پذیرد. این سیستم به منظور انجام بازنگری و بررسی کامل فن پیشین در مرحله بین المللی است. خصوصاً، شامل اسناد به زبانهایی می باشد که مقامات جستجو کننده اصلی به طور موثر و کارا جستجو نکرده باشند.

مقامات بین المللی جستجو برای تصمیم گیری در خصوص ایجاد خدمات جستجوی تکمیلی و شرایط آن آزاد هستند. توجه داشته باشید که جستجوهای بین المللی تکمیلی قابل انجام نخواهد بود مگر اینکه حداقل یکی از مقامات بین المللی جستجو چنین خدماتی را پیشنهاد دهد.
الحاق دو زبان : کره ای و پرتغالی به عنوان «زبانهای انتشار» طبق اصل ۳/۴۸ PCT.
این اصلاحات به متقاضیان بین المللی قابل اعمال است که تاریخ تشکیل پرونده بین المللی آنها در تاریخ یا پس از اول ژانویه ۲۰۰۹ می باشد.
الف- جلسه مقامات بین المللی طبق PCT.
ب- جلسه مقامات بین المللی از ۵ تا ۷ فوریه سال ۲۰۰۷ در ژنو برگزار شد که در خصوص موضوعات ذیل بحث کردند:
پیش نویس الگوی موافقت نامه جدید که اساس موافقت نامه های فردی بین مقامات بین المللی و دفتر بین الملل را تشکیل می دهد.
-اصلاحات پیشنهادی در خصوص جستجوی بین المللی PCT و راهکارهای تحقیقات مقدماتی.
-گزارش های ارائه شده توسط مقامات بین المللی در خصوص سیستم های مدیریت کیفیت.
-پیشنهاد اجازه به متقاضیان برای درخواست اینکه گزارش جستجوی بین المللی بر اساس جستجو ملی قبلی باشد.
-پیشنهاد ایجاد سیستم جستجوی تکمیلی علاوه بر جستجوی بین المللی اصلی، که با همکاری مقامات جستجوی بین المللی صورت می پذیرد.
-استاندار طرح ها که برای جستجوی بین المللی و تحقیقات مقدماتی ضروری است.
-شروع مجدد بازنگری اسناد PCT .

منبع :  www.wipo.int

          www.ipiniran.com

به اطلاع می رساند مؤسسه حقوقی رایان آمادگی دارد بعنوان مشاور و مجری ثبت اختراعات، با بهرمندی از وکلای بین المللی و همچنین متخصصین رشته های مختلف علمی، نسبت به ثبت اختراعات و دستاوردهای دانشمندان عزیز کشورمان در کنوانسیون بین المللی ثبت اختراعات (PCT)، خدمات لازم را ارائه نماید.